• تلفن: 02632102000
  • مشاوران: 09129577306 پاینده   -  09129722582   پورمحمد  - 09120949833 -آزموده
  • ایمیل: mollasadra.k@gmail.com
  • ساعات کاری: 09:00 صبح الی 17:30 عصر

تغییر اعضای شرکت

تغییر اعضای شرکت

تغییر اعضا

تمدید هیئت مدیره به چه صورت است؟ برای پاسخ به این سوال و راهنمای تمدید هیئت مدیره با ما همراه باشید. هیئت مدیره پایه اجرایی و اصلی یک شرکت می باشد که از کنار هم قرار گرفتن دو تا پنج نفر از سهامداران شرکت انتخاب می شود. هیئت مدیره می تواند تصمیماتی را اتخاذ کند و به باقی بخش ها برای به انجام رساندن ابلاغ کند. کلیه تصمیمات این بخش قانونی و رسمی است.

تمدید هیئت مدیره شرکت شرکتها

اعضای هیئت مدیره قابل تمدید و یا تعویض هستند و الزاماً نباید از زمان انتخاب تا همیشه این اعضا ثابت باشند. در شرکت های سهامی هیئت مدیره به مدت دو سال انتخاب می شود. در تمامی شرکت ها این اعضا قابل تمدید و تغییر هستند که شرکت های سهامی نیز از این قانون پیروی می کنند؛ در نتیجه اعضا پس از دو سال تمدید یا تعویض می شوند.

برای مشاوره درباره تغییر اعضای شرکت کافیست تا فرم زیر را پر کنید

(مشاوران در کمتر از 24 ساعت با شما تماس می گیرند)

شرکت های سهامی و مسئولیت محدود مطابق قانون باید هیئت مدیره انتخاب و معرفی کنند. مطابق بند ۱۰۷ باید این اعضا از بین سهام داران شرکت باشند. در شرکت های سهامی عام هیئت مدیره باید در کمترین حالت شامل ۵ عضو، شرکت های سهامی خاص در کمترین حالت شامل سه عضو و شرکت هایی با مسئولیت محدود در کمترین حالت شامل ۲ عضو باشد. کلیه افراد حقوقی می توانند مدیریت شرکت را در دست بگیرند و در نتیجه قابلیت انتخاب شدن برای اعضای هیئت مدیره را نیز خواهند داشت. تنها تفاوت افراد حقیقی و حقوقی در این است که فرد حقوقی موظف است یک نفر را به نمایندگی خود جهت انجام وظایف به هیئت مدیره معرفی کند.

نکته مهم درباره شرکت هایی با سهامی خاص این است که اعضای هیئت مدیره تنها دو سال می توانند در این مسند بمانند و بعد از آن باید تغییر یا تمدید کنند.

در صورتی که قبل از پایان یافتن مهلت قانونی یعنی دو سال مهلت اعضا نیاز به تغییر فردی در این بخش بود، این کار بلامانع و کاملاً قانونی است.

قوانین مربوط به هیئت مدیره:

تشکیل شرکت‌های بزرگ صنعتی، تجاری، تولیدی و … نیاز به سرمایه‌های هنگفتی دارد. این سرمایه‌ها توسط یک نفر تأمین نمی ‌شود. افرادی گرد هم جمع می‌شوند و با اجتماع دارایی‌های خود شرکتی را بنا می‌کنند. به این افراد سهام‌دار یک شرکت گفته می‌شود. این افراد به‌صورت قانونی حق‌ و حقوقی در این شرکت خواهند داشت که مطابق قانون باید از آن استفاده کنند. تعداد این سهام داران در شرکت‌های بزرگ ممکن است به هزار یا میلیون هم برسد. برخی از سهام ‌داران ممکن است علاقه به مدیریت و رسیدگی به امور مختلف را داشته باشند و برخی دیگر از این مسئولیت فراری هستند.

در قانون اساسی قوانینی مرتبط با انتخاب هیئت مدیره، چگونگی آن و عزل این اعضا آمده است که تمامی شرکت ها ملزم به پیروی از آن می باشند.

سمت ها در هیئت مدیره چگونه مشخص می شود؟

مطابق ماده ۱۱۴ و ماده ۱۲۳ قانون تجارت هیئت مدیره موظف است تا در اولین جلسه رسمی خود اعضا را با توجه به شایستگی خود به سمت های مربوطه منصوب کند. هر یک از اعضا می توانند یکی از سمت های مدیر عامل، رئیس، نائب رئیس را داشته باشد و هرترتیبی که خلاف این ماده باشد فاقد ارزش قانونی است.

چه مدارکی برای ثبت صورت جلسه تمدید هیئت مدیره و یا تغییر آن لازم است؟

• کلیه مدارک مربوط به ثبت شرکت باید ارائه شود.

• روزنامه تأسیس و تغییرات شرکت نیز باید ارائه گردد.

• نسخه کپی برابر اصل کلیه مدارک شناسایی اعضای هیئت مدیره باید ارائه شود.

Call Now Button