• تلفن: 02632102000
  • مشاوران: 09129577306 پاینده   -  09129722582   پورمحمد  - 09120949833 -آزموده
  • ایمیل: mollasadra.k@gmail.com
  • ساعات کاری: 09:00 صبح الی 17:30 عصر

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت

افزایش سرمایه شرکت

هرگاه شرکت برای توسعه فعالیت‌های خود به منابع مالی جدیدی نیاز داشته باشد، با پیشنهاد هیئت مدیره، سهامداران یا شرکای شرکت، افزایش سرمایه شرکت را در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده مورد بررسی و رأی‌گیری قرار می‌دهند تا سرمایه شرکت به میزان مورد نظر افزایش یابد. بنابراین برای ثبت افزایش سرمایه شرکت «از طریق صدور سهام جدید» باید اظهارنامه به امضای همه‌ی اعضای هیئت‌مدیره برسد و به همراه مدارک لازم به مرجع ثبت شرکتها ارائه شود.

برای درخواست افزایش سرمایه شرکت فرم زیر را پر کنید:

انواع روش‌های افزایش سرمایه شرکت

1. از محل سود انباشته، اندوخته طرح و توسعه در قالب سهام جایزه

2. از محل آورده نقدی و مطالبات در قالب حق تقدم

3. از محل صرف سهام

4. تجدید ارزیابی‌ دارایی‌ها

چطور از افزایش سرمایه شرکتها اطلاع پیدا کنیم؟

امروزه تمام اطلاعات شرکتهای بورسی و فرابورسی شامل: گزارش‌های مالی و اطلاعات مربوط به افزایش سرمایه شرکتها را می‌توان در سامانه کدال مشاهده کرد. براساس قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس و اوراق بهادار در راستای حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی، حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار و به منظور نظارت بر حسن اجرای قانون، اتخاذ تدابیر لازم جهت پیش‌گیری از وقوع تخلفات در بازار اوراق بهادار و نیز نظارت بر افشای اطلاعات با اهمیت توسط شرکتهای ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار بر عهده هیات مدیره این سازمان است. در همین راستا سامانه یکپارچه‌ی گردآوری نظارت و انتشار الکترونیکی اطلاعات کدال، به منظور مکانیزه کردن جمع‌آوری، بررسی و انتشار اطلاعات مالی شرکتهای ثبت شده نزد سازمان و سایر اشخاصی که طبق قانون بازار اوراق بهادار ملزم به گزارش اطلاعات خود هستند، طراحی شده است. بنابراین می‌توان از این مرجع قانونی یعنی سامانه کدال برای بدست آوردن هرگونه اطلاعات مهم مربوط به شرکتهای بورسی و فرابورسی، استفاده کرد.

معایب افزایش سرمایه شرکت

هزینه سرمایه متعلق به سهام عادی در مقایسه با سایر ابزار تامین مالی، بیش‌تر است. این یعنی سهام عادی یک منبع گران‌قیمت تامین مالی است که باعث افزایش هزینه سرمایه شرکت می‌شود و برای شرکتهایی مناسب است که فرصت کافی برای سرمایه‌گذاری بسیار سودآور را داشته باشند. اگر شرکتی که سهامش در دست افراد محدودی است «سهامی خاص» بخواهد سهام جدیدی منتشر کند، در مساله مالکیت و کنترل شرکت مشکلات نسبتاً زیادی به‌وجود خواهد آمد. در چنین شرایطی، سهامداران که تقریبا همه از مدیران شرکت هستند، ممکن است وجوه لازم را جهت مشارکت در افزایش سرمایه نداشته باشند، در این صورت درصد مالکیتشان در شرکت کاهش خواهد یافت. انتشار سهام عادی جدید باعث خواهد شد که موقتاً سود هر سهم کاهش یابد. کاهش سود هر سهم بر قیمت سهام آثار منفی خواهد داشت.

بنابراین باتوجه به توضیحات بالا این موضوع قابل درک است که اگر شرکت افزایش سرمایه را جهت تامین مالی پروژه‌های سودآور نیاز داشته باشد، سود شرکت نیز در دوره‌های آتی افزایش خواهد یافت و به همین دلیل تاثیر مثبتی بر قیمت سهام خواهد گذاشت که از مزایای افزایش سرمایه شرکت به حساب می‌آید، اما چنانچه این وجوه در پروژه‌های مبهم و با ریسک بالا در سودآوری مورد استفاده قرار گیرد، شاید نتوان به افزایش سود سهام شرکت در آینده امیدوار بود و این رویداد می‌تواند تاثیر منفی بر قیمت سهام داشته باشد که از معایب افزایش سرمایه شرکت محسوب می‌شود.

Call Now Button